Timp de preparare: 50 minute (complexitate redusa)
Ingrediente: 1 punga ciocanele, 1 ceapa, 1 cescuta ulei, 2 lingurite boia, 2 lingurite vegeta cu gust de gaina, 2 catei usturoi, sare, patrunjel verde.
Pentru slobozeala: in Ardeal diresatura pentru tocanita se mai numeste si slobozeala, probabil in alte zone ale tarii cuvantul este neintalnit, de aceea ma simt datoare cu aceasta precizare. Deci, avem nevoie de: 2 linguri faina, 1/2 cana lapte proaspat.
Mod de preparare: Intotdeuna eu oparesc carnea, dupa care o spal bine si o prepar. Intr-o craticioara punem uleiul la prajit, adaugam ceapa taiata marunt, calim pana devine sticloasa, adaugam boiaua apoi carnea, prajim usor la foc mic 2 minute si adaugam apa sa acopere carnea. In timpul fierberii adaugam vegeta, potrivim de sare. Cand e fiarta carnea, facem o slobozeala din faina si lapte rece, de consistenta unei smantani, pe care o adaugam la tocanita si lasam sa dea cateva clocote, adaugam usturoiul zbrobit si patrunjelul verde tocat, amestecam usor si stingem focul. Se serveste cu muratura si mamaliguta.
Mai multe retete delicioase puteti descoperi pe blogul dulcesarat.blogspot.com

Reguli noi europene pentru inteligența artificială: ce se schimbă pentru utilizatorii ChatGPT
Admitere liceu 2026: ISMB a publicat locurile libere pentru etapa a doua în București
Examenul suplimentar de admitere la liceu: ce alternative de evaluare pregătesc autoritățile pentru elevi
Uniunea Europeană introduce o etichetă obligatorie pentru conținutul creat de inteligența artificială