Ingrediente
- orez (la un pahar de orez se pun trei pahare de apa)
- morcovi
- cartofi
- ceapa
- usturoi
- rosii
- 1 cub knorr de pui
- sare sau vegeta
- patrunjel
- ulei
- ciuperci
Mod de preparare
Se caleste ceapa, se adauga apa si cind fierbe se pune orezul spalat si curatat. Se pune cubuletul knorr si se adauga pe rand morcovii si cartofii taiati cubulete mici, usturoiul taiat si ciupercile.
Se amesteca din cind in cind, iar spre sfirsit se adauga rosiile curatate de pielita si taiate felii. Patrunjelul se toaca si se amesteca la fiert citeva secunde...si orezul este gata.Toate ingredientele se pun in cantitatile dorite, in functie de preferinte.Se mai poate adauga si porumb dulce din conserva, sau mazare.
Se serveste simplu sau cu fripturi.
Pofta buna!
O reteta propusa de: Sporea Mara
Unde poți bea apă de la robinet în România? Harta cu locuri care oferă apă potabilă gratuit
Dincolo de nopțile nedormite – Inegalitatea tăcută cu care se confruntă comunitatea LGBT+
Studiu: 11% dintre români nu merg niciodată la evenimente culturale! Lipsa timpului și a banilor sunt principalele motive
Frica de stomatolog, o realitate ignorată: 75% dintre români se plâng de o sănătate orală proastă - sau foarte proastă